RaceManager on programm spordivõistluste tulemuste töötlemiseks. Programm on sobilik jooksu-, suusa-, ratta- või orienteerumisvõistluste läbiviimiseks, kus ajavõtt toimub kas käsitsi või elektrooniliselt täpsusega kuni 1/100sek. Programm toetab kuni 10 võistluse aegade summa tulemuste arvutamist.
Programm ei vaja tööks eraldiseisvat välist andmebaasi mootorit. SQL-92’l põhinev andmebaasimootor on lisatud serverprogrammi erilitsentsita kasutaja jaoks. Sisemist SQL editori kasutades on võimalik teha vajalikke väljavõtteid või muudatusi mida programmi standardfunktsionaalsus ei võimalda.
Kõik protokollid genereeritakse kui staatilised HTML lehed. Protokollid tehakse kasutaja poolt kujundatava malli peale, mis võimaldab kasutada võistluse kodulehekülje kujunduse malle.
Võistlejate kiiremaks sisestamiseks on programmil sisemine andmebaas võistlejate kohta (lisatud on Eesti Orienteerumisliidu koodi omavate võistlejate andmete laadimine online andmebaasist). Samuti on võimalik importide võistlejate andmeid registreerimiskeskondadest (näiteks Osport.ee) või teksti failidest.
Serverteenuse abil on võimalik programmiga koos kasutada erinevaid programmi väliseid teenuseid – kommentaatori tugi, aegade sisestamine. TCP/IP’l põhinevat andmevahetusprotokolli kasutades on võimalik kasutajatel luua spetsiifilisi lahendusi, või kasutada Tak-Softi poolt loodud programme andmete sisestamiseks või kuvamiseks. Vastava dokumentatsiooni saamiseks tuleks pöörduda info.@.tak-soft.com.
Programm toetab orienteerumisvõistluste läbiviimist koos SPORTident märkesüsteemiga. Radu on võimalik importida OCAD radade failist. Programmist on võimalik teha IOF XML (ver 2 või 3) formaadis väljund kolmandate orienteerumisprogrammide jaoks.
Valminud on programm SI-kaartide lugemiseks, kommentaatori programm ja programmid ajavõtuseadmete ühendamiseks (Tak-Soft AVS, EMIT RTR2, TagHeur CP520).
Installeeri programm soovitud kataloogi koos programmi alamkataloogidega. Installeerimisel on võimalik valida millesesse kataloogi programm installeeritakse. Peale installeerimist kopeeri saadud litsentsi fail programmi kataloogi (sinna kus asub RaceManager.exe fail).
Programmi litsentsiga määratakse ära milliseid võimalusi kasutaja programmist saab kasutada. Täislitsents lubab kasutada peale tavafunktsionaalsuse kasutada veel serverteenust ja SQLi editori.
Järgnevalt on toodud lühike ülevaade tegevustest mida peab tegema ja millises järjekorras, et võistlus saaks probleemideta tehtud.
Programmi käivitamise järel vali võistluse kataloog. Kataloog võib olla suvalises kaustas. Soovitav on hoida erinevate võistluste kataloogid ühes kohas. Kui on vajadus kopeerida võistluse katalooge ühest arvutist teise, siis on soovitav luua võistluste jaoks ühine ja lihtne kataloogi süsteem. Näiteks C:\voistlused\MinuVoistlus2012.
Uue kataloogi tegemiseks ava kataloogide valiku nupust dialoogi aken ja kirjuta kataloogi teele soovitud nimetus.
Uue võistluse loomise korral küsitakse mitmepäevase/etapilise võistlusega on tegu. Sisesta arv.
Määra ära TCP/IP port mille kaudu käib suhtlus kolmandate programmidega
Max ühendusi – määra ära mitu klienti saab korraga serveri külge ühendada. Soovitav on vähemalt 5..10 klienti lubada.
Saada klientidele – kliendid kes soovivad kohest teavitust tulemuse muudatusest saavad kohe tulemus kui siia on tehtud märge.
Klubide ja riikide nimekiri. Uue rea lisamiseks kasuta INS klahvi ja kustutamiseks CTRL+DEL klahvi
Võimalik mõningaid sõnu tõlkida, mida kasutatakse protokollides
Spetsiifilised seaded –
O-Analüüs –nn koosjooksjate analüüsi tegemine
Sisesta võistluse nimi, asukoht, kuupäev(ad), kodulehekülje aadress. EOLi võistluse korral sisesta ka EOLi andmebaasi ID (EventID, on vajalik tulemuse sidumiseks EOLi andmebaasidega)
Sisesta info päevade kohta
* Kuupäev * Stardiaeg * Kontrollaeg * Võistluspäeva nimi, asukoht ja rajameister/korraldaja
Sisesta võistlusklassid
* Lühike nimi – klassi nimi mida kasutatakse programmis (Näiteks M21E) * Nimi – pikem klassi nimi, mis trükitakse protokollidesse (näiteks „Mehed 21 E”) * Lisa väljad: Sugu – klassi sugu, Edetabeli klass – edetabeli klassi tähis (M21E korral näiteks M21). Auhind – mitu võistlejat selles klassis saavad auhinns. Aastast ja Aastani väljadele kirjuta sünniaastate vahemik. Tasu 1(2) ja Tasu kuup1(2) on stardimaksud ja mis päevani need kehtivad. Võimalik on kasutada 2 registreerimsperioodi ja tasu.
Iga klassi kohta peab täpsustama iga päeva kohta klassi stardiaja nullaja suhtes, vaikimisi stardiintervalli ja loosimisgruppide järjekorra (kui kasutatakse gruppide järgi loosimist)
Lemmikud sakil saab teha klassidest sobivaid valikuid. Näiteks startide kaupa klasside kogumid hõlbustavad pärast tulemuste väljastamisel.
Vali menüüst Seaded → Rajad
Sisesta rajad käsitsi või impordi (Impordi→OCAD8) Ocad8 formaadis „Course export” failist.
Vali menüüst Sekretariaat - Osalejad
Sisesta võistlejad käsitsi. CTRL+A lisab uue kirje
* Kiip – kaardi number
* Rent – rendib e-kaarti
* Grupp – loosimisgrupp
* Tulemusgrupp – kui klassis on alamarvestus, siis nendele tuleb omistada teine number. Näiteks lahtiste MVde korral MVst osavõtjatele panna numbriks 1. võimaldab ka mitme maakonna MVd pidada koos. Sellisel juhul ühele maakonna osalejatele panna number 1 ja teisele 2
* Etapid – vali mis päevadel võistleja osaleb - valik tee topeltklõpsuga välja peal
Aadress ja Reg. sakid on informatiivse iseloomuga ja hetkel programmis ei kasutata. Võimalik on teha SQLi väljundeid kus on olemas sees ka võistleja info (näiteks postisaadetiste jaoks väljundfail mis antakse ette MS Wordi ümbrikute loojale)
Alakriipsudega pealkirjaga välja olles saab otsida võistlejate andmebaasis kui vajutada ALT+Tühik
Võistlejate importimiseks vali Tegevused→Impordi csv/xml. Selle kaudu saad importida programmi võistlejaid erinevatest failidest. Võimalik on kasutada ka kolmandate programmide väljundeid, kui need on sobilikku formaati salvestatud.
1.CodeStr:EST1; 2.FirstName:EST_fn1; 3.LastName:EST_LN1; 4.Chip:600501; 5.Sex:M; 6.Class:Men-1; 7.Club:Estonia; 8.Country:EST; 9.startgrp:3; 10.bibnr:144 [;11.course:1002;12.sttime:00:02:01;]
Kõik veerud peavad olema, kui andmed puudu, siis kas 0 või tühi.
NatCode; Eesnimi; Perenimi; Sugu; Klass; Riik; Klubi; Chip; StartGrp
Reservide lisamiseks vali Tegevused – Lisa reserve. Sisesta iga klassi korral mitu reservi lisad , 0- ei lisa
Rendikaartide jagamiseks vali Tegevused –Määra kiibid – näita ette fail kust võetakse rendikaardid neile kelle on Kiip tühi või sõna RENT.
(nb!) Kui ei soovi reservidele rendikaarte jagada, siis käivita enne skript: FillVacantChipNRwithNA.sql
Võistlejate andmete kontrollimiseks vali Tegevused-Kontroll Vali soovitud kontrollimis fail (*.rmchk) mille leiad vaikimisi Common kataloogist. Kontrolli faile on võimalik ise juurde vajadusel kirjutada, tegu on SQLi lausete kogumiga, mida Check funktsioon oskab kasutada.
Programmiga on kaasas üks üldine kontrolli fail: chekclist.rmchk ja EOLi litsentse/koode kontrolliv fail: EOL_kontroll.rmchk
Võistleja tulemusi saab vaadata kui vajutad CTRL+R. Aktiivse päeva tulemuse muutmiseks käsitsi vali CTRL+E
Võistleja otsimiseks vali millise välja järgi soovid otsida ja sisesta soovitud sõna. Võib kasutada ka * märki. Näiteks otsides perekonna nime järgi ka otsitavaks panna kivi*, siis leitakse kõik jooksjad kelle perenime algus algab kivi’ga.
Stardiaegade planeerimine: Vali Sektretariaat –Stardiprotokollid – Planeerimine
Kui soovid rinnanumbrile lisada võistleja jaoks tema nime ja stardiajad, tee väljund Rinna numbrid. Väljundi kujunduse saab teha kolmandate programmidega (MS Word, OpenOffice jne). Näitena on Common kataloogis olemas näide MS Wordis.
Väljade märkimine mõjutab ainult neid protokolle kus on *
Konfigureeritud seadeid on võimalik salvestada ja laadida edaspidi
Stardiprotokollis veerge ei ole võimalik ümber paigutada.
* Vali soovitud protokoll:
Kõik klassid ühel lehel – Võimaldab teha valitud klassidest ühise stardiprotokolli – sobilik näiteks salastatud eeljooksude korral (Stardiprotokollid tuleks teha sellisel juhul eeljooksude kaupa)
Ajaformaat – kas stardiaeg protokollis on HH:MM:SS või HH:MM formaadis
LK vahe – iga klass omal leheküljel
Viide – tehakse viide võistleja detailsele lehele – seda kasuta siis kui detailsed andmete jaoks on olemas viide väljapoole RMi poolt tehtud tulemusi (näiteks EventManager).
Automaatse kontrolli läbitegemiseks vali Osalejad→Tegevused→Kontrolli ja vali kontrolli fail.
Lisaks on võimalik teha erinevaid väljavõtteid SQLi editori abil (vajalik vastav litsents) Vahendid→Andmebaasid→AB Tegevused: Vali Ava nupust vastav kontrolli script ja käivita see Käivita! nupuga.
Serverteenuse käivitamiseks tee märge Server märkeruutu. (nb!) kasutatava pordi number ja klientide arv määra eelnevalt programmi seadetest.
Kui klient ühendab ennast teenusega, siis ilmub ühenduse nimi serveri parempoolsesse aknasse. Paremklõps nimetuse peal võimaldab valitud ühenduse serveri poolt katkestada.
Tulemuste käsitsi muutmiseks vali Tulemused-Sisesta tulemused (F5)
· Sisesta number
· Vali muudetav tulemus ja sisesta uus väärtus
Kohalik aeg - näitab et ajad mis sisestad on vööndiajad mitte programmi 0 aja suhtes
Mäleta staatust – staatuse sisestamisel pakutakse viimati sisestatud staatust mitte seda mis on võistlejal.
Genereerib jooksvad tulemused automaatselt
· Vali printer
· Intervall mille järel tulemused uuesti üle vaadatakse
· Mitu uut tulemust peab olema tulnud või kui vana võib tulemus olla
· Kõik tulemused – kõik klassid
· Eralda leheküljed - iga klass trükitakse eraldi lehele
· Määra kas tulemused on päevatulemus põhjal või summatulemused Trüki kohe nupp teeb koheselt arvutused ja väljastab kriteeriumitele vastavad klassid.
Logiaknas on näha trükitud tulemuste seis ja staatus real palju on tulemusi arvutatud ja paljudel puuduvad ehk kes on rajal. Samuti näidatakse mitu tulemust on selgunud. -1 tähendab, et kõik võistlejad on kindlustanud oma koha ja lisanduvad ei muuda olemasolevat järjestust, 0- tähendab et esikoht ei ole kindel, muud numbrid näitavad mitu kohta on selgunud.(nb!) Arvutus sõltub sellest, kas võistlejate tulemused on sisestatud ja kontrollitud. Sama statistika kuvatakse ka trükitava protokolli päisesse.
Paremklõps klassi real võimaldab nullida trükkimise statistika (Nulli loendur - trükitakse klass järgmisel trükkimise tsüklil uuesti välja) või trükitakse (Trüki kohe!) valitud klass kohe välja ilma teisi klasse väljastamata!
· Arvuta kohad – arvutab päeva lõplikud tulemused ja salvestab andmebaasi võistlejate kohad. Vajalik teha enne andmete eksporti.
· Vali klassid mida soovid väljastada.
· Vali väljad
võimalik muuta ka väljade järjekorda ja välja laiust ja veeru pealkirja. Pealkirja muutmiseks klõpsa nimetusel ja sisesta uus nimetus ja veeru laius.
Järjekorra muutmiseks lohista hiirega väli soovitud kohta.
Tulemuste veergude seadeid on võimalik salvestada faili ja neid edaspidi kasutada.
· Vali tulemuste tüüp
o Tulemused – klasside/radade kaupa aktiivse etapi tulemused
o Etapiajad – etappiaegade tabel
o Etappide/päevade summa – summa tulemused
o HTML – tulemuste kodulehekülg koos indeks leheküljega
Tulemused võivad olla kas klassi või raja järgi.
Valikud lehelt on võimalik määrata :
· Esimesed – trükitakse ainult esimesed X tulemust – näiteks ajakirjanikele sobiv variant
· Nimekiri autasutatavatest – trükitakse välja nii mitu kohta, kui see on määratud klassi andmetes. Sobilik väljund autasustamise jaoks.
· Kõik tulemused – ka NA tulemused väljastatakse
· Ainult grupp – ainult vastava Result Leveliga märgitud võistlejate tulemused
Olekud, sulgudes oleku arvuline väärtus:
OK – Võistleja tulemus on korrektne (0)
- Võistleja tulemus on määramata (1)
OOB – (out of bounds) võistleja võistleb väljaspool arvestust (2)
DNF – (did not finish) võistleja katkesta (3)
MP – (missing point) puudu või vale kontrollpunkt (4)
OT – (over time) ületas kontrollaja (5)
DQ – (disqualified) – tühistatud tulemus (6)
DNS – (did not start) – ei startinud (7)
NC – (not checked) – raja läbimine kontrollimata (8)
NA – (Not available) – võistleja tulemus määramata (9)
KP/etapiaja olekud:
0- NA – KP kontrollimata
1- OK – Korrektne punkt
2- Man – (Manually) – Märge on tehtud kaardile
3- MP – (missing point) puuduv KP
4- NC – (not in course) võistleja rajal sellist kontrollpunkti ei olnud
Kiirklahvid:
F2 – programmi seaded
F3 – võistluse andmed
F4 – võistlejate andmebaas
F5 – käsitsi tulemuse/oleku sisetamine võistlejale